Alan Adı Firması

6 dakika önce Uncategorized
Bu yazıyı 2 dakikada okuyabilirsiniz

Alan adı olarak bilinen domain; internette var olmak ve insanlara kendisini tanıtmak isteyenler için hayati bir öneme sahiptir. Web sitesinin fiziksel adresinin karşılığı anlamına gelmektedir. Alan adı; iki önemli öğeden meydana gelmektedir. Twitter.com alan adına bakıldığında Twitter ve .com içermektedir. Bu noktada, bir kişi veya kurum alan adı satın aldığında bu adresin hangi sunucuya işaret edeceğini belirleyebilir. Domain adı kayıtları; tüm dünyada ICANN isimli organizasyon tarafından gözetlenmektedir. ICANN; hangi alan adlarının kullanılabilir olduğunu belirtmesinin yanı sıra domain adlarının nereye işaret ettiğini gösteren bir veritabanı merkezine sahiptir. 

Alan Adı Nasıl Çalışır? 

Alan adı; web sitesine giden bir kısayol olarak düşünülmelidir. Alan adının olmadığı hallerde siteyi ziyaret etmek isteyen kişiler, IP adresini tam olarak girmek zorunda kalırlar. Fakat, IP adreslerinin kolay ezberlenememesinden dolayı bu ihtimal hiç kuvvetli değildir. Temel sunucu ayarları ve IP adresleriyle uğraşmak çok zor olduğu için alan adı kullanımının önemi bir hayli fazladır. Yıllık web hosting hizmetine sahip bir firmadan hizmet alındığı takdirde bu noktada hiçbir sorun yaşanmayacaktır. 

Alan adı; aynı zamanda yönlendirme kullanmaktadır. Bu hizmet sayesinde web sitesinin bir kişiyi otomatik olarak başka bir adrese yönlendirmesine rastlanmaktadır. Kampanyalar ve özel şartların yanı sıra yazım kurallarından kaynaklı oluşabilecek sorunların önlenmesi noktasında önem taşımaktadır. Ayrıca, farklı domain türleri bulunmaktadır. 

En Çok Okunanlar